Dobra dziczyzna – szynka z dzika

dziczyzna

Dziczyzna jest mięsem nie tylko smacznym, ale i naprawdę zdrowym. W porównaniu do drobiu, czy wieprzowiny, które królują na naszych stołach, zawiera ona o wiele mniej negatywnych tłuszczów – charakteryzuje się za to dużą ilością aminokwasów egzogennych, których nasz organizm bardzo potrzebuje, a samodzielnie wytwarza jedynie niewielkie ich ilości.

Jak to jednak z mięsem bywa – dziczyzna dziczyźnie nierówna, a produkty, jakie znajdziemy w tak zwanych sieciówkach najczęściej tracą swoje walory już na etapie produkcji. Jeśli więc dziczyzna  ma być zdrowa i smaczna – wybierzmy tę od sprawdzonego dostawcy.

Dlaczego warto jeść dziczyznę?

Dziczyzna wyróżnia się na tle innych rodzajów mięs bardzo korzystnym stosunkiem aminokwasów tłuszczowych, a ponadto jest bogata także w białko. Na tym jednak nie koniec jej pozytywnych właściwości – dobrej jakości dziczyzna jest bowiem bardzo nisko kaloryczna.

Sprawia to, że wyroby z niej produkowane (na przykład szynka z dzika) stanowią świetną alternatywę dla np. wieprzowiny. Co więcej – dziczyzna charakteryzuje się również niską ilością cholesterolu.

W 100 gramach wysokiej jakości mięsa znajdziemy go zaledwie 75-80 mg. Oznacza to, że na spożywanie wyrobów z dziczyzny mogą pozwolić sobie również osoby na diecie niskocholesterolowej.

Dziczyznę lepiej kupić w mniejszym, lokalnym sklepie

Niestety, podobnie jak ma to miejsce w przypadku produktów produkowanych z innych rodzajów mięsa – gorszej jakości metody masowej produkcji wyrobów z dziczyzny sprawiają, że mięso traci wiele ze swoich charakterystycznych wartości.

Oczywiście, należy zaznaczyć, że dziczyzna sama w sobie jest mięsem z wyższej półki, niż wieprzowina, czy drób, a zatem również i sklepowa szynka z dzika będzie wyższej jakości, niż szynka wieprzowa.

Nie zmienia to jednak faktu, że różnice na korzyść wędlin i wyrobów produkowanych tradycyjnymi metodami przez mniejsze gospodarstwa są ewidentne. Zarówno smak, jak i aromat dziczyzny z supermarketu jest bez porównania gorszy, niż tej zakupionej w lokalnej masarni, co jednym głosem potwierdzają osoby, które miały okazję spróbować dziczyzny z obu tych źródeł.

Oczywiście, regionalna dziczyzna charakteryzuje się także o wiele lepszym, naturalnym składem, pozbawionym chemicznych dodatków, takich jak barwniki czy konserwanty. Jeśli więc zamierzamy zdecydować się na kupno choćby niewielkiej ilości dziczyzny na spróbowanie, warto wybrać sklep, który specjalizuje się w produkcji takiego mięsa – na przykład dostępny w Internecie i obsługujący całą Polskę sklep szledaki.eu

Jak rozpoznać dobrą dziczyznę?

Czym powinna charakteryzować się wysokiej jakości dziczyzna? Oczywiście, jeszcze zanim zostanie ona dopuszczona do sprzedaży, musi zostać zbadana przez służby weterynaryjne, aby wykluczyć obecność pasożytów czy bakterii w mięsie.

Jako zwierzęta żyjące na łonie natury, żywe dziki nie są regularnie badane weterynaryjnie, dlatego tak ważna jest odpowiednia kontrola mięsa.

Wysokiej jakości mięso dzika charakteryzuje się ciemnoczerwonym kolorem, połączonym z dość ostrym aromatem. Sam smak szynki, czy innych wyrobów przygotowanych z dziczyzny jest jednak zaskakująco łagodny. Delikatny smak mięsa sprawia, że dania z dziczyzny idealnie komponują się choćby z czerwonym winem.

Czy dziczyzna jest bezpieczna?

Oczywiście, że tak. Dopuszczone do sprzedaży mięso MUSI przejść rygorystyczne kontrole sanitarne – a to, w którym wykryte zostały choćby niewielkie ilości bakterii zostaje natychmiast odrzucane i nigdy nie trafi na stół.

Wiele osób niesłusznie obawia się zarażenia związaną rzekomo z jedzeniem dziczyzny toksoplazmozą, jednak obawy te są absolutnie niepotrzebne. Po pierwsze, co już wcześniej wspominaliśmy, mięso dzika dostępne w sprzedaży zostało dokładnie skontrolowane

Po drugie – toksoplazmoza to choroba związana ze spożywaniem surowego mięsa (co sprawia, że bardzo łatwo jej zapobiec), a dziczyzna wcale nie odpowiada za olbrzymie ilości zakażeń.

Co ciekawe, najwięcej zakażeń toksoplazmozą wywołuje… o wiele chętniej spożywana wieprzowina – nawet powyżej 20% wszystkich zakażeń tą chorobą. Kolejne miejsca zajmują zaś baranina (10%) i wołowina (7,5%).

Dziczyzna to mięso, które świetnie sprawdzi się w każdych okolicznościach.

Dziczyzna jest bowiem mięsem bardzo uniwersalnym. Przygotować z niej możemy bitki, zrazy, kotlety, roladki, pulpety – słowem, wszystko czego dusza zapragnie. W daniach idealnie komponuje się zarówno z ziemniakami, frytkami, jak i ryżem.

Najlepiej smakuje zaś w towarzystwie wytrawnego, czerwonego wina. Szynka z dzika, a także kiełbasa może z kolei być świetnym uzupełnieniem smakowitej kanapki. Na wykorzystanie dziczyzny w kuchni jest naprawdę wiele świetnych sposobów.

Więcej znajdziesz tutaj: https://szledaki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *