Hibiskus (ketmia) to dość popularna roślina ogrodowa, występująca a wielu gatunkach, która znalazła swoje zastosowanie także w przemyśle spożywczym oraz ma właściwości lecznicze.
Hibiskus — skąd pochodzi, jak uprawiać?
Hibiskus, znany także pod nazwami róża chińska, ketmia czy malwa sudańska, to roślina pochodząca z Azji. Obecnie najczęściej spotykana właśnie na terenie Chin, Indonezji, w Afryce, Australii, Brazylii oraz w niektórych stanach USA. Uprawiany jest również w Polsce, jako roślina jednoroczna lub wieloletnia , zamierająca na zimę i zimująca zwykle pod przykryciem, w zależności od gatunku. Uprawa hibiskusa wymaga stanowiska nasłonecznionego i dobrego nawodnienia, gleby żyznej, przepuszczalnej, bez zastoin wodnych, osłoniętego od wiatru.
Herbata z hibiskusa — właściwości lecznicze
W Azji hibiskus (ketmia szczawiowa) wykorzystywany jest w zasadzie w całości. Używa się jego nasion, łodyg, kłączy oraz kwiatów. Właśnie kwiaty hibiskusa najczęściej są wykorzystywane do przygotowywania produktów spożywczych i leczniczych, znanych medycynie ludowej Azji od wieków.
Hibiskus zawiera między innymi:
- witaminę C,
- kwasy organiczne, w tym kwas hibiskusowy,
- flawonoidy
- polifenole,
- antocyjany,
- polisacharydy.
Do właściwości hibiskusa możemy więc zaliczyć:
- podnoszenie odporności organizmu,
- wspomagania pracy wątroby,
- redukcję cholesterolu,
- usuwanie toksyn z organizmu,
- regulowanie pracy nerek i przeciwdziałanie przy infekcjach układu moczowego,
- redukcję wolnych rodników.
Hibiskus działa też przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, polecany jest w przypadku infekcji i gorączki, kaszlu, przeziębienia. Z uwagi na obecność przeciwutleniaczy spowalnia tempo starzenia się skóry i działa przeciwzmarszczkowo. Jest także stosowany w przypadku nadciśnienia, wspomaga procesy trawienia, stąd herbata z hibiskusa jest często polecana na odchudzania, jako środek wspomagający. Zewnętrznie może być stosowany w celu łagodzenia podrażnień skóry, jako okład na rany. Kwiaty i nasiona hibiskusa wykorzystywane są także w szamponach, tonikach i balsamach kosmetycznych.
Oprócz tego napar z hibiskusa świetnie gasi pragnienie.
Herbata z hibiskusa – przeciwwskazania
Hibiskus bardzo rzadko powoduje alergie i jest polecany w zasadzie wszystkim. Ponieważ obniża ciśnienie, to nie powinny go pić osoby, które już mają je niskie. Obniża także poziom estrogenów, więc w przypadku kobiet zażywających środki antykoncepcyjne czy w okresie menopauzy picie hibiskusa lepiej jest skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Hibiskus w ciąży
Odradza się picie herbaty z hibiskusa kobietom w ciąży, z uwagi na podejrzenie, że może powodować poronienia. Nie ma jednak żadnych badań, które by to potwierdzały, chociaż niewątpliwie wpływa on na poziom estrogenu. Na wszelki wypadek lepiej więc go unikać przez
cały okres ciąży oraz podczas karmienia piersią.
Hibiskus dla dzieci
Herbatki z hibiskusa można podawać dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia.
Czy hibiskus ogrodowy nadaje się na herbatę?
Hibiskus występuje w około 200 gatunkach. W Polsce w ogrodach uprawia się głównie hibiskus bagienny (bylinowy), ketmię syberyjską (znaną też jako hibiskus ogrodowy), różę chińską, ketmię syryjską. Do wyrobu herbat używa się zaś kwiatów ketmii szczawiowej (Hibiscus sabdariffa). Pozostałe gatunki również mogą być jadalne, jednak raczej nie dadzą takiego efektu, jak herbata z suszonych kwiatów hibiskusa sabdariffa.