Jeszcze nie tak dawno hummus był znany w zasadzie głównie miłośnikom kuchni Bliskiego Wschodu. Obecnie jednak już chyba na stałe zagościł w menu wielu wegetarian, a stamtąd coraz powszechniej trafia również na pozostałe stoły. To bardzo ciekawa pasta, która dostępna jest w wielu wersjach i ma dość dużo kuchennych zastosowań. Jakie właściwości ma hummus i jak go jeść?
Co to jest hummus?
Hummus to słowo z języka arabskiego, które oznacza ni mniej, ni więcej, tylko ciecierzycę – czyli główny składnik potrawy. Jej pełna nazwa brzmi ḥummuṣ bi ṭaḥīna – czyli ciecierzyca z pastą tahini.
Hummus jest znany od wieków, czy może nawet od tysięcy lat, w krajach Bliskiego Wschodu oraz w Indiach. Bardzo możliwe, że pierwowzór hummusu powstał na terenie obecnego Izraela albo Libanu – w każdym razie oba te kraje tak twierdzą, tocząc głośny spór i twierdząc, że to właśnie tam robi się najlepszy hummus.
Z czego jest hummus? Z soczewicy, pomidorowy, może z buraka?
Skład hummusu w bazowej wersji jest bardzo prosty. Na humus klasyczny składa się ciecierzyca, oliwa, czosnek oraz pasta sezamowa tahini. To wszystko wystarczy, by wyczarować pastę o ciekawym i orientalnym smaku. Takie połączenie znajduje wielu zwolenników, chociaż przez innych jest traktowane wyłącznie jako baza. Można wzbogacić go pomidorami suszonymi lub koncentratem pomidorowym, pieczonym burakiem, bobem czy dynią, zamiast ciecierzycy użyć soczewicy. Hummus bez tahini również jest popularny, chociaż tak mocne odejścia od bazy wymaga chyba, żeby takie potrawy nazywać po prostu pastami czy dipami. Prawdziwy, klasyczny hummus ma specyficzny smak, nie zawsze można się do niego przekonać za pierwszym spróbowaniem, jednak warto to zrobić z uwagi na jego właściwości.
Humus – właściwości. Czy jest zdrowy?
Z racji swojego składu hummus to przede wszystkim białko, pochodzące z ciecierzycy, a tym samym doskonałe jego źródło dla wegetarian. Co ciekawe, dodatek pasty tahini nie tylko podbija smak, ale także ułatwia przyswajanie białka.
Hummus jest źródłem witaminy A, witamin z grupy B, błonnika, minerałów (cynk, fosfor, żelazo, magnez i inne). Czy hummus jest zdrowy? I to bardzo – poleca się go nie tylko wegetarianom, ale wszystkim osobom, dbającym o linię i unikającym potraw wysoko przetworzonych.
Wśród właściwości hummusu wymienia się między innymi pozytywny wpływ na odchudzanie – za sprawą dużej zawartości błonnika, dającego poczucie sytości. Reguluje on poziom cukru we krwi, obniża zły cholesterol, jest dobrym źródłem żelaza (polecany przy anemii i kobietom w ciąży). Ma także pozytywny wpływ na układ krwionośny.
Dodatkowo oliwa i pasta tahini są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Uważa się także że hummus ma działanie przeciwzapalne i antynowotworowe.
Ile kcal ma hummus?
Wartość energetyczną hummusu określa się w przedziale od 170 do 350 kcal. Jest to zależne od sposobu przygotowania, proporcji składników i źródła.
Jak zrobić hummus?
Zrobienie hummusu nie jest skomplikowane, a mnogość przepisów pozwala na sporą dowolność i poszukiwanie ulubionych proporcji czy składników dodatkowych. Bazowy, klasyczny humus z ciecierzycy robi się, gotując jej wcześniej namoczone ziarna lub używając ciecierzycy z puszki. Następnie należy zmiksować ją z pastą tahini, czosnkiem, solą, sokiem z cytryny, ewentualnymi dodatkami oraz oliwą. Woda po gotowaniu cieciorki (albo pozostała w jej puszce) nosi nazwę aquafaba i jest traktowana jako zamiennik białka. Zwolennicy klasycznego humusu mogą jednak powiedzieć, że używanie ziarna z puszki zbyt mocno zmienia smak.
Domowy hummus czy ze sklepu?
Kwestia tego, czy robić go samemu, czy kupować np. hummus z Biedronki lub innej sieciówki lub sklepu z żywnością wegetariańską bywa przedmiotem sporów. Zwolennicy domowego twierdzą, że jest zdrowszy, bo nie zawiera konserwantów, łatwiej jest też wypracować ulubione proporcje smakowe i może też zawierać więcej ciecierzycy, a mniej dodatków, typu skrobia. Humus ze sklepu na pewno nie wymaga czasu do przygotowania, a i sporo osób woli jego smak. Na pewno jednak, chcąc się zdrowo odżywiać, należy bardzo dokładnie przeczytać etykietę kupnego humusu, by zminimalizować dodatki i konserwanty.
Z czym jeść humus?
Hummus najczęściej je się jako pastę do wrapów, pieczywa, tostów, tortilli, pity i innych chlebków i placuszków. Humus może być dipem do maczania czy polania warzyw – świeżych, marynowanych, grillowanych, gotowanych, pieczonych. W każdym przypadku daje ciekawe możliwości, zarówno sam, jak i wzbogacony innymi przyprawami. Sprawdzi się także jako dip do przekąsek typu nachosy, krakersy, paluchy chlebowe. Można użyć go także do zrobienia sosu do mięsa, makaronu, ryb, sałatek.