Ile gotować kapustę?

Ile gotować kapustę?

Kapusta to warzywo, które w Polsce jest wyjątkowo popularne. Sprzyjają temu niska kaloryczność, a także wiele składników odżywczych zawartych w tym przysmaku. Kapusta to prawdziwa skarbnica witamin takich jak: A, C, E, K, a także wielu składników odżywczych, m.in. potasu, magnezu, wapnia, żelaza czy kwasu foliowego, które wpływają na stan zdrowia, jak również na wygląd włosów, paznokci i skóry. Kapusta jest źródłem błonnika, który przyspiesza procesów trawiennych.

Wbrew obiegowym opiniom kapusta nie jest ciężkostrawna. Do takich przekonań doprowadził fakt, iż kapustę często łączy się z mięsnymi dodatkami – golonką, kiełbasą czy boczkiem. Jedzenie kapusty zdecydowanie odradza się osobom, które cierpią z powodu chorób tarczycy.

Kapusta to podstawa wielu tradycyjnych polskich dań: kapuśniaku, bigosu, surówek oraz różnych farszów, np. tych w gołąbkach.
Wyróżnia się różne rodzaje kapusty: kiszoną, czerwoną i białą jesienną oraz białą wiosenną (młodą). Jej typ wpływa także na długość jej gotowania.

Jak długo gotować kapustę?

Warzywo, jakim jest kapusta, zaleca się gotować w lekko osolonej wodzie z dodatkiem pieprzu i liści laurowych. Jeżeli chcemy ugotować jesienną odmianę kapusty białej należy poświęcić na to około 35 minut. W przypadku kapusty kiszonej czas jej gotowania wynosi od 1,5 godziny do aż 3 godzin. Gotowanie kapusty czerwonej powinno trwać około 30 minut.

Ile gotować młodą kapustę?

Na młodą kapustę czeka się całą zimę. Ten zielony przysmak nie tylko dobrze smakuje, ale również zwraca uwagę zawartością wielu cennych witamin i składników odżywczych. Gotowanie młodej kapusty powinno zająć od 20 do 25 minut.
Pamiętaj, że podana długość jest orientacyjna i zależy od rodzaju kuchenki oraz stopnia jej nagrzania. Dlatego, podczas gotowania, warto od czasu do czasu, sprawdzać miękkość kapusty.
Kapusta to jedno z tradycyjnych polskich warzyw. Nieprzerwanie od pokoleń gości na naszych stołach. Warto po nią sięgać, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także na właściwości odżywcze, których potrzebuje nasz organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *