Ile gotować móżdżek?

Ile gotować móżdżek?

Móżdżek jest jednym z zapomnianych dań. Wynika to z coraz mniejszej jego dostępności, ale również dla wielu osób nie brzmi on zbyt smakowicie. Jednak warto przypomnieć sobie o tym daniu, ponieważ jego smak może zadziwić wiele osób, a ponadto zawiera on wiele cennych substancji, które są bardzo dobre dla zdrowia naszego organizmu. Jeśli napotkamy go w sklepie, warto po niego sięgnąć i przygotować w domu. Jak go przyrządzić oraz jakie wartości odżywcze zawiera móżdżek, tego dowiecie się z naszego artykułu.

Móżdżek jako cenne źródło składników odżywczych

Móżdżek zawiera w sobie ważny fosfolipid, którym jest fosfatydyloseryna. Jest jego jedynym źródłem. Pomaga on w funkcjonowaniu pamięci, dlatego też warto go spożywać. Jest bardzo sycący, dzięki czemu jego niewielka ilość może zaspokoić nasz głód. Jego indeks glikemiczny jest bardzo niski, a więc przyjazny jest dla osób z cukrzycą. Według badań jego regularne spożywanie poprawia naszą pamięć, jak również samopoczucie. Zawiera w sobie białko, jak również witaminę B12. Pomimo niezbyt zachęcającego wyglądu, warto go spożywać, aby dostarczyć sobie cenne składniki odżywcze.

Jak długo gotować móżdżek?

Móżdżek przed ugotowaniem oczyszczamy z błonek. Zagotowujemy około 1 litra wody. Możemy dodać do niej przyprawy takie jak sól, ziele angielskie, liść laurowy, jak również ocet. Delikatnie wkładamy móżdżek do gotującej się wody, a następnie zmniejszamy moc palnika na połowę i gotujemy około 10 minut pod uchyloną przykrywką.
Tak przygotowany móżdżek możemy polać roztopionym masłem i posypać pietruszką.

Ile smażyć móżdżek

Przed rozpoczęciem smażenia móżdżek należy oczyścić z błonek. Wiele osób, przed smażeniem, wstępnie obgotowuje móżdżek około 3-5 minut w gorącej osolonej wodzie. Kroimy go ostrożnie na mniejsze kawałki, przy czym należy pamiętać, że móżdżek jest delikatny i nie należy kroić go na zbyt małe kawałeczki, ponieważ może się rozpaść.
Móżdżek smażymy na gorącym oleju do momentu jego zarumienienia się. W przypadku wstępnie obgotowanego móżdżku smażenie zajmie nam około 4-5 minut, a w przypadku surowego móżdżku 5-7 minut. Jeśli chcemy możemy dodać do oleju również łyżkę masła, pozwoli to urozmaicić jego smak.
Móżdżek możemy usmażyć w towarzystwie cebulki. Tradycyjnym polskim daniem jest móżdżek smażony z jajkami, tak jak jajecznica. Posypany natką pietruszki lub szczypiorkiem może stanowić pyszne śniadanie jak i kolację. Można go również podawać jako pastę do kanapek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *