Ile gotować ozory?

Ile gotować ozory?

Ozorki to staropolski przysmak. Dla wielu osób nie brzmią one zbyt apetycznie, jednak jest to naprawdę zaskakujące w smaku danie. Mogą stanowić świetne urozmaicenie naszego stałego menu. Wołowe czy wieprzowe, dobrze przyrządzone, kruche mięso może stać się Waszym ulubieńcem. Ile gotować ozory, aby były jak najlepsze, o tym możecie przeczytać poniżej.
Ozory mogą stanowić mięsny dodatek do ziemniaków lub kaszy. Dodaje się je do galaret, jak również przyrządza się z nich potrawki. Można je gotować, dusić i smażyć. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej kulinarnej wyobraźni.
Są częścią tradycyjnej kuchni polskiej. Najczęściej podawano je z sosem chrzanowym lub innymi ostrymi sosami. Serwowane są również z owocami, z którymi świetnie się łączą. Podawane są także w formie podobnej do kotletów schabowych.

Przygotowanie ozorów

Ozory przed obróbką cieplną powinniśmy oczyścić i wyciąć z nich gruczoły ślinowe, które znajdują się po obu jego stronach u samej podstawy. Zazwyczaj w sklepach sprzedawane są już oczyszczone ozory, jednak warto sprawdzić to jeszcze przed gotowaniem. Ozór następnie szorujemy szczoteczką i płuczemy pod bieżącą wodą.

Jak długo gotować ozory?

Ozory są rodzajem podrobów, który wymaga bardzo długiego gotowania. Warto zatem rozplanować sobie odpowiednio czas na jego przygotowanie.
Oczyszczony ozór wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą(około 1-2 litry). Gotujemy około godziny, zbierając powstające na powierzchni wody szumowiny. Po tym czasie możemy dodać ulubione warzywa oraz przyprawy i gotować na małym ogniu przez co najmniej 1,5 godziny. Na sam koniec gotowania dodajemy sól.
Samo ugotowanie jednak nie jest końcowym etapem ich przyrządzania. Po ugotowaniu możemy pozostawić ozór do ostygnięcia w bulionie, lub też wyciągnąć i włożyć do zimnej wody na 10 minut. Gdy ozór będzie zimny należy naciąć go ostrożnie po bokach i ściągnąć z niego skórę. W przypadku dobrze ugotowanego ozora nie powinniśmy mieć z tym problemu.

Jak podawać ozory?

Ugotowany ozór możemy usmażyć w panierce, jak również pokroić i udusić na patelni na małym ogniu, w towarzystwie warzyw. Możemy go również cienko pokroić i podawać w formie wędliny. Plany sosem będzie smakować wyśmienicie jako dodatek do ziemniaków.
Chociaż nieugotowany ozór nie zachęca wyglądem, warto po niego sięgnąć i spróbować przygotować z niego znakomite danie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *