Kapusta kiszona ma sporo korzystnych właściwości. Wzmacnia odporność, doskonale wpływa na układ pokarmowy, zmniejsza poziom cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi, a nawet poprawia kondycję skóry. Posiada witaminę A, witaminę C, potas, magnez, wapń i żelazo. Stanowi źródło błonnika. Co bardzo istotne – jest niskokaloryczna. Z kiszonej kapusty powstaje wiele smacznych dań, w tym bigos, góralska kwaśnica, czy kapuśniak. Fantastycznie komponuje się w połączeniu z grzybami i grochem, występuje w pierogach, krokietach oraz zapiekankach.
Jak długo gotować kiszoną kapustę?
Przed przystąpieniem do gotowania kiszonej kapusty trzeba jej spróbować i ocenić, czy nie jest zbyt kwaśna. Jeśli tak, należy ją wypłukać pod strumieniem zimnej wody. Można przed tym najpierw odcisnąć z niej sok, który przyda się w sytuacji, gdy w trakcie gotowania uznamy, że kapusta jest jednak za mało kwaśna.
Kapustę kiszoną wkładamy do garnka i zalewamy wodą (wystarczy tyle, by przykryła kapustę). Gotujemy ok. 1 godzinę. Co jakiś czas mieszamy, a jeśli zauważymy, że woda odparowała, dolewamy jej nieco. Gotową kapustę doprawiamy solą, pieprzem i innymi przyprawami według przepisu, z którego korzystamy.