Jak długo gotować ryż arborio do risotto

Jak długo gotować ryż arborio do risotto

Coraz większą popularność zyskuje w Polsce danie, jakim jest risotto. Aktualnie możemy spotkać je w coraz większej ilości restauracji, ale również w naszych domach. Risotto ma przepyszny kremowy smak, zawiera w sobie przeróżne dodatki mięsne, jak również warzywne. Jednak jego największym sekretem jest ryż, ponieważ nie każdy jego rodzaj nadaje się do przyrządzenia wspaniałego risotto. Odpowiednim gatunkiem ryżu jest w tym przypadku ryż arborio. Nie jesteście pewni jak przyrządzić risotto z użyciem ryżu arborio? Koniecznie przeczytajcie ten artykuł, dowiecie się jak długo gotować ryż arborio, by miał właściwą konsystencję.

Ryż arborio po ugotowaniu jest bardzo kleisty. Jest to rodzaj średnioziarnistego białego ryżu. Co ciekawe nie pochodzi z Azji, a z Włoch. Tam został wyselekcjonowany spośród innych gatunków. Jego ziarna w procesie gotowania znacznie pęcznieją, ale nie rozpadają się tak łatwo jak tradycyjny ryż biały. Właśnie dzięki temu używany jest do przygotowywania risotto.

Ryż arborio, oprócz swoich walorów smakowych, zawiera w sobie również cenne składniki odżywcze takie jak błonnik, witamina E, witaminy z grupy B, węglowodany, żelazo, cynk, magnez, selen, fosfor oraz wapń. Nie tylko smakuje wyśmienicie, ale również jest bardzo dobry dla naszego organizmu. Ważną informacją jest, że ryż arborio jest również produktem bezglutenowym. Jest więc bezpieczny dla osób, które cierpią na jego nietolerancję.

Ile gotować ryz arborio

Sposób przygotowania ryżu arborio znacznie różni się sposobów przygotowania innych rodzajów ryżu. Sekretem jest połączenie smażenia z gotowaniem.
Przed rozpoczęciem gotowania warto przygotować sobie garnek z nieprzywierającym dnem lub większą patelnię.
Ciężko jest określić dokładne proporcje używanego płynu, jednak warto przygotować sobie około 250 ml płynu na 100 g. ryżu arborio.
Ważną wskazówką jest, aby nie używać wody, a bulionu warzywnego lub też mięsnego. Ryż arborio ma wchłonąć smak z płynu, tak więc woda nie będzie do tego odpowiednia, jednak nie wyklucza się jej użycia.

Do garnka lub dużej patelni wlewamy odrobinę oliwy, podgrzewamy. Następnie dodajemy posiekaną cebulę, a po krótkiej chwili czosnek. Gdy cebula ładnie się zeszkli dodajemy ryż arborio i przez chwilę smażymy na średnim ogniu ciągle mieszając. Dodajemy około 1/3 szklanki białego wina (można pominąć). Po wchłonięciu dodajemy stopniowo bulion. Nie wlewamy go w całości, tylko uzupełniamy, gdy ryż zaabsorbuje płyn. Cały czas mieszamy do momentu odparowania całego płynu. Ryż aroborio nie powinien się rozpadać. Warto jest obserwować jego konsystencję podczas gotowania. Po tym czasie możemy dodać łyżkę masła, śmietanę lub inne dodatki według uznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *