Serduszka są przysmakiem wielu osób. Można je przyrządzić na wiele sposobów, ugotować, usmażyć, jak również udusić w sosie własnym. Są bardzo delikatne w smaku, a przez to cenione przez wiele osób. Mogą stanowić nie tylko dodatek do dań, jak również mogą być ich podstawą. Możemy przyrządzić z nich zupę oraz drugie danie. Jak je poprawnie przyrządzić, o tym opowiemy Wam w tym artykule.
W przypadku podrobów musimy pamiętać o ich krótkiej trwałości. Nie należy spożywać podrobów, które znajdują się w naszej lodówce dłużej niż 2 dni, lub też wydzielają nieprzyjemny zapach. Serduszka możemy mrozić, jednak przy rozmrażaniu nie należy umieszczać ich w cieplej wodzie lub mikrofalówce, tylko pozwolić im rozmrozić się umieszczając się w lodówce.
Na stoiskach mięsnych odnajdziemy zarówno serduszka drobiowe, serca wieprzowe, ale też serca wołowe czy cielęce. Najpopularniejszym ich rodzajem są serduszka drobiowe. Sposób przyrządzenia każdego z rodzajów różni się od siebie długością gotowania. Poniżej znajdziecie informację jak długo gotować serca zależnie od ich rodzaju. Jednak przed samą obróbką cieplną, serca należy odpowiednio przygotować.
Jak przygotować serca?
Serduszka po wyjęciu z opakowania musimy dokładnie opłukać. Oczyszczamy je z żyłek, tętnic, tłuszczu i błonek. Większe serca wieprzowe możemy przekroić. W przypadku mniejszych serc drobiowych nie musimy ich rozdzielać na mniejsze kawałki. Zazwyczaj serduszek nie musimy moczyć w wodzie. Jednak warto włożyć je zimnej wody lub mleka, na około 30 minut.
Ile gotować serca drobiowe?
Serca drobiowe ze względu na ich wielkość nie wymagają zbyt długiej obróbki cieplnej. Zależnie od ilości, którą chcemy przyrządzić, zagotowujemy około 1-2 litrów wody, z dodatkiem soli lub innych ulubionych przypraw. Gdy woda zacznie się gotować, dodajemy serduszka, zmniejszamy moc palnika i gotujemy pod uchyloną przykrywka około 40-60 minut. Serca młodszych kurcząt będą gotowe szybciej niż serca starszych osobników. Jeśli chcemy sprawdzić, czy są gotowe, możemy wbić w nie nóż. Jeśli wchodzi w mięso bez przeszkód, oznacza to, że serduszka są gotowe.
Ile gotować serca wieprzowe?
Serca wieprzowe, znacznie większe od drobiowych, wymagają dłuższego czasu gotowania. Tak jak w przypadku serc drobiowych, umieszczamy je w gotującej się, przyprawionej wodzie, a następnie zmniejszamy ogień i gotujemy od 60 do 90 minut. Ich gotowość sprawdzamy w ten sam sposób, wbijając w nie widelec lub też nóż.
Wstępnie ugotowane serca możemy również smażyć na oleju, po oprószeniu mąką, czy też dusić w ulubionych warzywach.