Jak długo piec boczek?

Jak długo piec boczek?

Boczek to produkt mięsny, który dla niektórych stanowi prawdziwy rarytas. Jego intensywny smak jest doceniany nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Zobacz, jak długo go piec i gotować, by nie utracił swoich walorów kulinarnych.

Boczek to przysmak, który uchodzi za produkt tradycyjny w wielu częściach Polski, zwłaszcza w województwie małopolskim, podkarpackim, łódzkim czy lubelskim. W 2018 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zarejestrował pochodzące z tamtejszych gospodarstw boczki jako produkty tradycyjne. Uzyskuje się go z części półtuszy wieprzowej. Boczek składa się z dużej ilości tkanki tłuszczowej oraz mięśni. Boczek można serwować bezpośrednio na kanapkę, zajadać się nim w towarzystwie sałatki lub wykorzystać jako dodatek do okraszenia jajecznicy, omletu, pierogów lub pyz. Niektórzy bardzo chętnie boczek grillują i podają razem z ketchupem czy musztardą. Boczek to także składnik wielu narodowych potraw, m.in. bigosu. Chętnie dodaje się go również do fasolki po bretońsku.

Wiele osób z obawy przed przyrostem wagi, rezygnuje z jedzenia boczku. Owszem, boczek zawiera dużo tłuszczu, ale podczas pieczenia tłuszcz jest wytapiany, co sprzyja utracie kaloryczności tego wyrobu mięsnego.

Ile piec boczek w rękawie?

Aby boczek mógł zachwycać wspaniałym smakiem i zapachem, warto przed pieczeniem umieścić go na co najmniej dwie godziny w lodówce zatopionego w marynacie, np. wykonanej z takich składników jak majeranek, papryka słodka, sól czy olej. Niekiedy w boczku robi się także małe nacięcia, do których wkłada się ulubione dodatki warzywne, m.in. kawałki czosnku, dodające aromatu mięsu. Dzięki temu, że boczek umieścimy w lodówce na kilka godzin, mięso przejdzie wieloma przyprawami, przez co będzie jeszcze smaczniejszy.
Jeżeli decydujemy się na pieczenie boczku w rękawie, piekarnik należy rozgrzać do 180 st. Celsjusza i pieczmy przez około 1,5 godziny.

Jak długo piec boczek w rękawie?

Inny przepis mówi o tym, by boczek w marynacie np. z ziół prowansalskich, oliwy i czosnku najpierw umieścić w lodówce na 24 godziny. Następnie włożyć do rękawa, podlać odrobinę wodą i piec w nieco wyższej temperaturze niż w poprzednim przepisie.
Piekarnik powinien być nagrzany do temperatury 200 st. Celsjusza. Czas pieczenia należy skrócić do 50 minut. Pod koniec pieczenia trzeba rozciąć rękaw i dać odrobinę czasu boczkowi na to, by się podrumienił.

Jak długo gotować boczek?

Zupełnie inne zasady obowiązują w przypadku gotowania boczku. Najpierw w garnku możemy podgotować włoszczyznę i przyprawy, np. zioła prowansalskie. Gdy woda zacznie bulgotać wkładamy do naczynia boczek, który następnie gotujemy przez około 40 minut do momentu aż mięso zmięknie.
Pamiętajmy, że podany czas jest orientacyjny, dlatego tak istotna jest samodzielna obserwacja mięsa.
Boczek jest przysmakiem chętnie jedzonym w Polsce, choć wiele osób wciąż wzbrania się przed jego jedzeniem. Mimo to boczek to nieodłączny element wielu ważnych uroczystości i świąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *