Są źródłem kwasów omega-3, witamin z grupy B, witaminy A, D, E, białka, selenu, żelaza, jodu – ryby bez wątpienia należy wprowadzić do menu. Na naszych stołach pojawiają się w różnych wersjach. Warto zainteresować się przede wszystkim przepisami na ryby pieczone, które świetnie smakują z kaszą, ryżem oraz różnymi warzywami. Dodatek aromatycznego sosu sprawi, że potrawa będzie jeszcze pyszniejsza. Popularny jest np. sos cytrynowy, śmietanowy, czy musztardowy. Niektórzy preferują dania rybne z owocami. Oryginalnych przepisów na nie jest dużo. Warto próbować nowości!
Decydując się na przygotowanie pieczonej ryby, trzeba pamiętać, że temperatura i czas pieczenia zależą od wielkości ryby i jej rodzaju.
Ile piec rybę w piekarniku?
Doskonałym pomysłem jest upieczenie całej ryby wraz ze skórką, która zatrzymuje w środku soki i dzięki temu mięso nie będzie wysuszone. Czas pieczenia ryby o wadze ok. 1,5 kg to ok. 40 minut. Temperatura powinna być bardzo wysoka – nie mniej niż 230°C.
Filety z tłustych ryb, jak np. halibut, jesiotr, pieczemy folii, w temperaturze 200°C ok. 20-25 minut. Natomiast filety z chudych ryb, jak dorsz, mintaj, bądź sandacz pieczemy ok. 15 minut.
Jak długo gotować rybę na parze?
Innym sposobem przyrządzenia pysznej ryby jest ugotowanie jej na parze. Do tego wystarczy duży garnek z metalową wkładką. Podczas gotowania ryba powinna znaleźć się nie mniej niż 2,5 cm nad wodą, a przykrywka musi solidnie przylegać do brzegów garnka, by para nie uciekała, a gotowanie sprawnie przebiegało.
Pokrojone filety dobre będą już po ok. 10 minutach, natomiast całe płaty potrzebują ok. 20 minut.