Pieczoną szynkę można wraz z surówką, ziemniakami, kaszą, bądź ryżem zaserwować na obiad. Natomiast w wersji na zimno zastąpi sklepową wędlinę, która często naszpikowana jest sporą ilością konserwantów i ulepszaczy. Co ważne – wcale nie trzeba należeć do grupy kulinarnych mistrzów, by podjąć się wyzwania przygotowania takiego rodzaju mięsa. W sieci znajduje się cała masa przepisów na pieczoną szynkę.
Ile piec szynkę?
Mięso przed pieczeniem płuczemy pod wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem. Najlepiej by spędziło w marynacie kilka godzin, ale jeśli nie ma na to czasu wystarczy je po prostu posypać przyprawami.
Szynkę można upiec np. w naczyniu żaroodpornym lub specjalnym, foliowym rękawie w temperaturze ok. 180° C. Przyjmuje się, że każdy kilogram mięsa potrzebuje około godziny w piekarniku. Czyli porcja 1,5 kg szynki będzie się piekła ok. 1,5 godz. Mowa o mięsie w jednym kawałku. Jeśli pieczemy je w mniejszych porcjach, czas ten ulega skróceniu.
Jak długo gotować szynkę?
Kawałek świeżego chleba posmarowany masłem z solidnym plastrem domowej wędliny – prawda, że brzmi przepysznie?
Aby przyrządzić gotowaną szynkę, potrzebujemy 1 kg surowego mięsa, przyprawy – wybór zależy od smaku. W przepisach często pojawia się majeranek, jałowiec, ziele angielskie, oczywiście sól i pieprz.
Zaczynamy od zalewy. Zagotowujemy 2 l wody z 10 dag soli, łyżką majeranku, łyżeczką pieprzu, kilkoma ziarnami jałowca oraz ziela angielskiego. Następnie studzimy ją. Wkładamy do niej obwiązane sznurkiem mięso, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy 5 min. Garnek z zalewą zestawiamy z ognia, przykrywamy i trzymamy w nim szynkę przez 12 godz. Po tym czasie znów zagotowujemy zalewę wraz z mięsem i zostawiamy na ogniu ok. 10 min. Szynkę studzimy w zalewie, zimną osączamy i kroimy.