Kurki to wspaniały rodzaj grzyba. Nadają się nie tylko jako dodatek do sosów, ale świetnie sprawdzą się również jako danie główne. Poznaj je lepiej i dowiedz się, ile czasu należy je przyrządzać – smażyć, dusić czy gotować, by nadawały się do spożycia, a przy tym były bardzo smaczne.
Kurki to grzyby, które po raz pierwszy pojawiają się w polskich lasach w czerwcu i można je zbierać aż do jesieni. Wyróżnia się charakterystycznym podwiniętym kapeluszem oraz pomarańczowożółtą barwą. Inna nazwa kurek to pieprznik jadalny. Warto włączyć je do swojej diety, bo to prawdziwa skarbnica witaminy C, witaminy D, a także potasu, magnezu, wapnia czy fosforu. W śladowych ilościach znaleźć w nich można również witaminę B. Kurki świetnie smakują zarówno uduszone na patelni, ugotowane, jak i zamarynowane.
Ile smażyć kurki?
Zastanawiasz się, jak długo smażyć kurki, by wydobyć z nich ich prawdziwy aromat i niesamowity smak? Kurki powinno się smażyć w sumie około 10 minut. Smażymy je na dużym ogniu. Co jakiś czas możemy je przemieszać. Po minucie smażenia, grzyby powinny puścić swój sok. Musisz je smażyć do momentu jego całkowitego odparowania. Może to potrwać 5-7 minut. Po odparowaniu wody, smaż kurki przez jeszcze około 2-3 minuty ciągle je mieszając. Smażone kurki gotowe.
Jak długo dusić kurki?
Na duszenie kurek musisz zarezerwować nieco więcej czasu niż na ich smażenie. Zwykle proces duszenia wraz z wcześniejszym smażeniem dodatków trwa około 20 minut. Najpierw kurki należy podsmażyć aż puszczą sok. Dopiero wtedy można przykryć patelnię pokrywką i dusić pod przykryciem. Powinno to trwać 5-8 minut. Po tym czasie należy zdjąć pokrywkę i przyprawić wedle uznania kurki, pozwalając jednocześnie na odparowanie zbędnej ilości soku.
Ile gotować kurki?
Nie wiesz, jak długo gotować kurki? Podpowiadamy. Sam proces gotowania powinien zająć Ci 20-25 minut. Jednakże kurki będą najsmaczniejsze, jeżeli zdecydujesz się również na wcześniejsze wymoczenie ich w wodzie albo mleku. W takiej substancji kurki powinny spędzić około 2 godziny.
Pamiętaj, że wskazany czas stanowi jedynie wskazówkę, ponieważ każde urządzenie grzewcze ma inne możliwości. Dlatego obserwuj, co dzieje się z grzybami podczas procesu ich gotowania, smażenia czy duszenia.