Kiwi – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie

Kiwi – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie

Dostępność wielu produktów, warzyw i owoców, również tych egzotycznych, pomaga w tworzeniu urozmaiconego jadłospisu, który jest nie tylko zdrowy, ale też smaczny. Dzięki dobrze zbilansowanej diecie można budować odporność organizmu i modelować sylwetkę. Czy warto włączyć w swoje codzienne menu kiwi? Jak często można je jeść? Sprawdź, jakie właściwości zawiera, skąd trafia do naszych sklepów i co można zrobić z tych smacznych, zielonych owoców.

Skąd pochodzi kiwi? Co to za owoc?

Kiwi nazywane również chińskim agrestem to owoc aktinidii. Jak nazwa wskazuje, roślina pochodzi z Chin, a konkretnie z ich południowych rejonów. Pnącze charakteryzuje się tym, że szybko rośnie, ma zdrewniałe pędy, które mogą osiągać do 9 m wysokości. Znajdują się na nich owalne zielone liście. Wyrastające białe, niewielkie kwiaty o przyjemnych zapachu po zapyleniu przekształcają się w owoce, które są pokryte brązową skórką z delikatnym meszkiem. Po obraniu kiwi jest zielone, ma biały środek i liczne, małe, czarne nasionka. Jego smak jest lekko kwaśny, słodkawy. Przyjemnie urozmaica potrawy.
Pierwsze plantacje kiwi pojawiły się przed II Wojną Światową w Nowej Zelandii. Kraj ten jest głównym producentem tych owoców. To właśnie w tamtych stronach mieszkają ptaki, którym kiwi zawdzięcza swoją nazwę. Związane jest to z wyglądem nielotów – są małe, brązowawe i pokryte delikatnymi włoskami, zupełnie jak omawiane owoce.

Wartości odżywcze kiwi

Poza smakiem i ciekawym zielonym kolorem wartości odżywcze kiwi również zachęcają do tego, by po nie sięgać. Agrest chiński obfituje w składniki odżywcze, wśród których można wymienić witaminy C,K,E, B, A, a także kwas foliowy, potas, fosfor, wapń, cynk, miedź, magnez i przeciwutleniacze: polifenole, karotenoidy, jak również błonnik.
W 100 gramach kiwi witamina C to aż 53 mg, czyli taka sama ilość jak w słynącej z kwasu askorbinowego cytrynie.
Właściwości zdrowotne kiwi
Dzięki takiej mieszance antyoksydantów witamin i pierwiastków, właściwości kiwi są nieprzecenione. Owoce polecane są osobom, które zmagają się z problemami sercowo-naczyniowymi, ponieważ jedzenie ich przyczynia się do wyrównania ciśnienia krwi. Zawarte w nich związki chronią przed stresem oksydacyjnymi, pomagają zwalczać wolne rodniki, wyrównują profil lipidowy. Regularne spożywanie kiwi może zmniejszać poziom trójglicerydów we krwi. Występujące w owocu witaminy wspierają system immunologiczny. Obecna w kiwi witamina A, C i karoten chronią wzrok, a błonnik korzystnie wpływa na układ trawienny. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu, po owoc w umiarkowanej ilości mogą sięgać osoby, które chorują na cukrzycę. W składzie znajduje się również serotniona – związek, który poprawia nastrój, jego wyrównany poziom zapobiega również problemom z pamięcią i zaburzeniom percepcji. Regularne jedzenie kiwi może przyczynić się do wspierania dobrego samopoczucia i regulować rytm dobowy, zapewniając lepszy sen.

Kiwi – Ile ma kcal? Ile waży?

Kiwi – Ile ma kcal? Ile waży?

Osoby, które dbają o prawidłowy bilans energetyczny lub stosują diety redukcyjne, zastanawiają się, ile kalorii ma kiwi i czy można je włączyć do swojego menu. Jeden owoc waży ok. 90 g i dostarcza 60 kcal. Jest to niewiele w zestawieniu do tego, jak dużo wartości odżywczych przyjmuje się, spożywając ten produkt. Dzięki niskiej ilości kcal kiwi uznawane jest za owoc niskokaloryczny i polecany osobom, które dbają o linię, chcą poprawić witalność lub zrzucić nadmierne kilogramy. Zawartość błonnika dodatkowo wpływa na poprawienie metabolizmu.

Czy można jeść kiwi ze skórką? Jak je obrać?

Choć większość osób pozbawia kiwi skórki i kroi na plasterki lub wydrąża miąższ łyżeczką, można również zjadać owoc bez obierania. Oczywiście należy przedtem dokładnie umyć jego powierzchnię. Mini kiwi, czyli odmiana aktinidii ostrolistnej nie ma szorstkiej włochatej łupinki i doskonale nadaje się do spożywania w całości. Jedzenie kiwi ze skórką to sposób, by przemycić do organizmu jeszcze więcej substancji odżywczych. Co ciekawe, chiński agrest znajduje się na liście najmniej skażonych pestycydami warzyw i owoców. Mimo że pokonuje sporą odległość, by dotrzeć do naszych sklepów, dobrze znosi transport. Może być przechowywany nawet do 6 miesięcy po zerwaniu i nie traci wartości odżywczych.

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Z racji wartości odżywczych, kiwi polecane jest kobietom w ciąży i w okresie laktacji. Oczywiście należy zachować rozsądny umiar, jak i przy wszystkich innych owocach. W przypadku osób z alergiami pokarmowymi i problemami żołądkowymi włączenie kiwi do diety należy skonsultować z lekarzem. Jeśli jadło się owoce przed ciążą, nie ma powodu, by zrezygnować z jedzenia kiwi w ciąży. Zawarty w nim kwas foliowy wspiera zdrowy rozwój płodu, foliany zapobiegają wrodzonym wadom rozwojowym. U kobiet, które spodziewają się dziecka, wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze i witaminy, a kiwi może uzupełniać część z nich.

Skutki uboczne jedzenia kiwi

Owoc mimo tego, że znany jest z właściwości zdrowotnych, może być szkodliwy, gdy przesadzi się z jego ilością. Jedzone w nadmiarze kiwi ma właściwości przeczyszczające. Może również wywołać pokrzywkę, nudności, obrzęk jamy ustnej u osób, które mają alergię, choć przypadłości te nie należą do często występujących. Spożywania kiwi, jak i innych owoców powinni unikać także uczuleni na fruktozę.

Wino i nalewka z kiwi

Kiwi można jeść jako samodzielny produkt, dodawać do koktajli, ciast i deserów. Z owoców robi się również dżemy i soki, a nawet używane jest jako składnik do produkcji wysokoprocentowych trunków. W Internecie dostępne są rozmaite przepisy na wino i nalewki z kiwi. Jeśli wykorzysta się dojrzałe owoce i odpowiednio je dosłodzi, można otrzymać wino deserowe. Alkohol z tych owoców ma lekko kwaskowy smak i pasuje do większości potraw, jest uniwersalny. Egzotyczne wino nie jest często spotykane, przygotowując nalewkę z kiwi, można zaskoczyć gości. Aromat i bukiet smaku specjałów z pewnością docenią amatorzy oryginalnych trunków.

Mini kiwi w Polsce – Czy to możliwe?

Wyróżnia się wiele odmian, gatunków i form kiwi. Różnią się one wielkością, kształtem i smakiem. Od kilku lat mini kiwi a konkretnie odmiana Bingo hodowana jest również w Polsce. Plantacje prowadzone są przez naukowców z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Choć mini kiwi uważane jest za roślinę odporną na choroby i szkodniki oraz niewiele wymagającą, to jej uprawa jest dość pracochłonna, potrzebne są czas i odpowiednie warunki – ochrona przed mrozem oraz umiejętne przycinanie, zbiory muszą być wykonywane ręcznie, a owoce przechowywane w chłodni. Na pierwsze plony można liczyć dopiero po kilku latach. Coraz częściej na sklepowych półkach można znaleźć ten rodzaj owoców, który nie tylko ciekawie się prezentuje, ale też dobrze smakuje i zachwyca wartościami odżywczymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *