Roszponka – właściwości, wartości odżywcze i uprawa

Roszponka – właściwości, wartości odżywcze i uprawa

Zielone warzywa słyną z tego, że są pełne wartości odżywczych. Jedne z popularniejszych obecnie listków, których chętnie używa się do przyrządzania rozmaitych sałatek to roszponka zwana też roszpunką warzywną lub jadalną. Roślina pochodzi z rodziny kozłkowatych. Można ją znaleźć w każdym markecie czy warzywniaku, jak i samodzielnie uprawiać w ogródku lub doniczce. Sprawdź, jakie ma właściwości, dlaczego warto ja jeść i w jakiej formie może być podawana.

Właściwości roszponki

Dzięki temu, że roszponka zawiera prowitaminę A, wspiera wzrok, jej zażywanie jest korzystne także dla układu krwionośnego. Przeciwutleniacze chronią komórki przed przedwczesnym starzeniem. Dobrze wpływają na jędrność i elastyczność skóry, a także wygląd włosów i paznokci. Powinny wprowadzić ją do swojego jadłospisu osoby mające łuszczycę, a także chorujące na cukrzycę i insulinooporność. Zawarte w soku roszponki związki również poprawiają trawienie, są pomocne w problemach żołądkowych i zwalczaniu schorzeń dwunastnicy. Zielone warzywo odkwasza organizm i usuwa z niego toksyny.

Roszponka — wartości odżywcze. Jakie ma witaminy?

Roszponka na tle innych sałat wyróżnia się bogactwem wartości odżywczych. W 100 g tej rośliny znajduje się aż 7092 IU witaminy A w postaci beta-karotenu, taka ilość przekłada się na 150% dziennego zapotrzebowania na ten składnik u dorosłej osoby. Warzywo obfituje również w witaminę C i potas. Znajduje się w nim również witamina B6. Jest także źródłem żelaza niehemowego, dlatego jest polecane osobom, które są na dietach bezmięsnych. 100-gramowa porcja liści roszponki dostarczy 2 g białka 3,6 g węglowodanów i 0,4 g tłuszczu.

Ile kcal ma roszponka?

Osoby, które są na diecie redukcyjnej, a także wszyscy, którzy dbają o swoje zdrowie i urozmaiconą dietę bogatą w składniki odżywcze, chętnie sięgają po zielone warzywa. Roszpunka ma niewiele kalorii. W 100 g rośliny zawarte jest około 20 kcal. Ze względu na niski indeks glikemiczny polecana jest przy odchudzaniu.

Jak jeść roszponkę?

Jak jeść roszponkę?

Roszponka charakteryzuje się łagodnym subtelnie orzechowym smakiem. Jej drobne, zielone listki doskonale nadają się do rozmaitych sałatek i surówek. Mogą być również komponentem warzywno-owocowych koktajli. Stworzą prawdziwą bombę witaminową jako np. składnik smoothie z jabłkiem, szpinakiem, selerem naciowym i kiwi. Warto również z nich tworzyć pesto czy pasty kanapkowe. Dodatek roszponki zapewni im piękny, świeży zielony kolor i wzbogaci ich wartość o cenne składniki odżywcze.

Roszponka — przeciwwskazania

W przypadku roszponki brak przeciwwskazań dotyczących jej spożycia. Ze względu na wartości zdrowotne rośliny warto ją wprowadzić do swojego jadłospisu. Można nią również wzbogacać dietę małych dzieci, kobiet w ciąży i osób na rozmaitych dietach. Roszponka przechowywana powinna być w lodówce i spożywana w ciągu kilku dni od zakupu lub zerwania. Świeże, jędrne liście nadają się na sałatki, te lekko oklapnięte można wykorzystać po zblendowaniu. Nie powinno się jej zamrażać.

Jak uprawiać roszponkę w domu? Jak zrywać?

Roszponka należy do sałat zimowych. Naturalnie występuje w Europie, Azji, a także w północnej części Afryki. Również na terenie naszego kraju rośnie dziko. Nie jest wymagającą rośliną, dlatego coraz więcej osób decyduje się na jej uprawę w swoich ogródkach i na działkach. Roszpunka to warzywo, które dobrze znosi niskie temperatury. Najlepszym środowiskiem dla niej są nasłonecznione stanowiska, osłonięte od wiatru, z glebą średnio żyzną zasobną w wapń. W doniczce może być wysiewana od kwietnia do września. Z racji tego, że ma krótki okres wegetacji (6-8 tygodni), w szybkim czasie można cieszyć się pierwszymi plonami. Wystarczy wypełnić pojemnik uniwersalną ziemią do kwiatów i regularnie podlewać. Termin zbiorów zależy od czasu siewu. Posiane na początku marca są gotowe do spożycia już w połowie kwietnia. Roślinki wyciąga się całe z ziemi. Mniejsze sztuki można jeść w całości, większym obcina się korzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *