Miód malinowy

Miód malinowy pomaga zwalczać przeziębienie, wzmacnia odporność, a także ma owocowy smak. Taki jest miód malinowy, który jest źródłem cennych składników odżywczych. Poznajmy go lepiej.

Pochodzenie miodu malinowego

Miód malinowy jest niezwykle rzadki. Wytwarza się go z nektaru i pyłku pochodzących z kwiatów malin. Aby ich zebranie było możliwe, kwiaty malin muszą kwitnąć. Zdarza się to jedynie dwa razy w roku: w lecie i na jesień.
Pasieka powinna być ulokowana maksymalnie 2 km od krzaków malin, by pszczoły mogły działać.

Kolor smak i zapach miodu malinowego

Miód malinowy ma niezwykle słodki, miły malinowy smak i zapach. Z tego względu jest wyjątkowo lubiany przez najmłodszych. Jego kolor przywołuje na myśl inne miody – jest jasno-słomkowy. Wbrew niektórym opiniom, miód malinowy nie ma czerwonej barwy. Występuje ona jedynie wtedy, gdy do miodu dodano inne składniki, takie jak sok z malin czy liofilizowane owoce.
Należy pamiętać, że miód malinowy może być pozyskiwany z różnych rodzajów malin. Letnie odmiany miodu malinowego są nieco bardziej kwaskowate. Natomiast jesienne miody wyróżniają się słodkim smakiem. Za jego słodkim zapachem stoi kilkadziesiąt substancji aromatycznych, takich jak estry czy aldehydy polifenole.

Właściwości miodu malinowego

Miód malinowy to źródło takich składników jak: witaminy z grupy B, fosfor, chlor, magnez, wapń, potas czy żelazo. Dzięki swoim bakteriobójczym właściwościom, miód malinowy może ograniczać rozwój choroby.
Przyjmowanie miodu malinowego obniża ciśnienie krwi, a także zapobiega powstawaniu miażdżycy. Miód malinowy to świetne rozwiązanie na wszelkiego rodzaju problemy związane z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Okazuje się, że to właśnie ten typ miodu jest jednym z najbardziej skutecznych.
Chcąc stosować miód malinowy, należy pamiętać, że zbytnie nagrzewanie, np. do temperatury 40 stopni Celsjusza, powoduje, że traci on swoje lecznicze właściwości.

Miód malinowy – na co stosować?

Jeżeli brakuje Ci energii, sięgnij po miód malinowy, który dzięki dużej zawartości cukru doda Ci sił do podjęcia określonych aktywności. Miód malinowy warto stosować w przypadkach przeziębień oraz wówczas, gdy borykamy się z problemami ze strony układu pokarmowego.
Miód malinowy skutecznie zwalcza dolegliwości żołądkowe, a także reguluje trawienie oraz pobudza wątrobę do produkcji żółci. Przyjmowanie miodu malinowego szczególnie poleca się osobom z nadciśnieniem, ponieważ produkt ten obniża ciśnienie krwi.

Krystalizacja miodu malinowego

W procesie krystalizacji miód malinowy zmienia barwę z jasno-słomkowej na białą. Aby odwrócić ten proces należy zanurzyć słoik z miodem na 10 minut w ciepłej wodzie. Krystalizacja następuje w kilka dni po zbiorach. Jest to zupełnie naturalny proces i występuje również w przypadku innych miodów.
Nie powinniśmy się więc obawiać, gdy doszło do krystalizacji naszego miodu.

Jak jeść miód malinowy?

Miód malinowy można jeść bezpośrednio z łyżeczki. Niektórzy dodają go wraz z orzechami do jogurtu naturalnego i jedzą w takiej formie. Dobrym sposobem na wykorzystanie tego miodu do dań jest dodanie go do wnętrza naleśnika lub polanie nim pancake’ów. Miód malinowy można wykorzystać do przyrządzenia pysznych koktajli oraz smoothie. Z powodzeniem może on zastąpić inne substancje słodzące, np. cukier.
Miód malinowy jest idealnym dodatkiem do marynat oraz sosów. Przykładem jest np. sałatka z 200 g kurczaka, 200 gramami rukoli, 2 sztukami pomidorów malinowych, 2 sztukami mozzarellii oraz awokado. Wszystkie składniki kroimy na kawałki. Kurczaka obsmażamy i przyprawiamy solą i pieprzem. Teraz przygotowujemy sos – na patelnię wlewamy ocet balsamiczny z łyżką miodu. Gotujemy. Polewamy sałatkę, a na koniec dolewamy nieco oliwy i dorzucamy rukolę.
Dla zdrowia można przygotować również tzw. wodę miodową. Do szklanki wody można włożyć jedną łyżkę miodu i odstawić na 10-12 godzin. Taki napój ma o wiele więcej witamin niż miód zjedzony bezpośrednio.
Miód malinowy można wykorzystać do produkcji domowych kosmetyków. Dzięki zawartości wielu olejków eterycznych, miód malinowy idealnie nadaje się do kąpieli czy do stworzenia własnych balsamów albo pomadek.

Miód malinowy oszukany

Niektórzy podrabiają miód, by sprzedać go w dobrej cenie. Dlatego należy wystrzegać się miodów o czerwonawej barwie, gdyż prawdziwy miód malinowy ma kolor jasno-słomkowy. Zbyt niska cena również powinna być sygnałem ostrzegawczym, wskazującym, że jest to fałszywy miód.
Miód malinowy warto włączyć do swojej diety, by poprawiać na co dzień swoje zdrowie.

źródło: https://www.pszczolamusibyc.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *