Miód manuka

Mówi się, że miód manuka to najzdrowszy tego rodzaju produkt na świecie. Na tle innych miodów wyróżnia się swoim zaskakującym smakiem i zapachem oraz właściwościami zdrowotnymi. Jakimi? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Co to jest miód manuka?

Nazwa tego miodu pochodzi z języka Maorysów, rdzennych mieszkańców Nowej Zelandii, a więc kraju, w którym rośnie drzewo herbaciane – jego źródło.
Miód manuka jest jednym z tych miodów, które pozyskuje się z roślin dostępnych przeważnie w innych krajach niż Polska. Uzyskuje się go zwykle w Nowej Zelandii, bo tam rośnie miododajne drzewo herbaciane. Inne miejsca, w których uprawia się tę roślinę to Wielka Brytania, USA oraz Azja. W Polsce uprawa drzewa herbacianego, z którego można uzyskać miód manuka jest również możliwa, ale jedynie w ciepłych pomieszczeniach.

Miód manuka – właściwości

Ze względu na to, że miód manuka jest źródłem takiej substancji jak methylglyoxal (MGO), powszechnie uznaje się go za najzdrowszy tego typu produkt na świecie. Mimo że wskazany składnik występuje we wszystkich miodach to jednak w miodzie manuka jest go zdecydowanie więcej. Stężenie MGO w miodzie manuka może być od kilku do nawet kilkudziesięciu razy wyższe niż w przypadku miodów polskich czy europejskich.
Substancja, o której mowa, ma silne działanie przeciwzapalne. Dobrze radzi sobie ze zwalczaniem grzybów, wirusów oraz bakterii. Niekiedy miód manuka jest zalecany jako dodatek w zwalczaniu przeziębienia, anginy, zapalenia płuc czy krtani. Miód manuka to świetne wsparcie w walce z problemami ze strony układu pokarmowego, np. w leczeniu problemów z refluksem. Zaleca się stosowanie tej substancji do zwalczania niektórych bakterii, takich jak Helicobacter pylori, Salmonella typhimurium czy Escherichia coli. Badania kliniczne potwierdzają skuteczność jego działania.

Miód manuka – cena

Cena miodu manuka jest nieco wyższa niż innych miodów. Wynika to m.in. z poziomu trudności pozyskania tej substancji czy kwestii logistycznych związanych z dostarczeniem od producenta tego produktu. Nie można pominąć również kosztów na pokrycie wszelkich badań, certyfikatów czy pozwoleń. Półlitrowy słoik miodu manuka to wydatek między 140-380 zł w zależności od sezonu.

Miód manuka – zastosowanie

Miód manuka może być z powodzeniem stosowany zarówno wewnętrznie – jako składnik pokarmu, jak i zewnętrznie – w formie dodatku do maści, kremów, balsamów czy okładów. Miód ten charakteryzuje się gorzkawym smakiem, co sprawia, że nie każdy chętnie sięga po ten przysmak. Miód manuka najlepiej spożywać na czczo rano. Wystarczą 1-3 łyżeczki dziennie, by wzmocnić z jego pomocą swój organizm. Po przyjęciu takiego miodu, należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez około 20 minut.

Miód manuka doskonale sprawdza się jako dodatek do dipów czy sosów w kuchni Nowej Zelandii. To stamtąd pochodzi m.in. przepis na southland cheese rolls, określane także jako „serowe sushi” ze względu na swój kształt serowych rolek. To jedna z nielicznych potraw narodowych Nowozelandczyków.
Aby przyrządzić to danie wystarczy przygotować takie składniki jak: ¾ szklanki niesłodzonego skondensowanego mleka, 1 małą drobno posiekaną cebulę, 2 ząbki czosnku, 4 łyżeczki zupy cebulowej, 200 gramów startego sera cheddar, 12 kromek pieczywa tostowego, 6 łyżek masła, 1 łyżka sosu worcestershire.
Na 2 łyżkach masła smażymy cebulkę przez minutę, następnie dodajemy czosnek. Wlewamy skondensowane mleko, sos worcestershire, ser oraz zupę cebulową. Mieszamy do momentu roztopienia sera, przerywamy. Wznawiamy mieszanie do chwili zgęstnienia masy.
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Przygotowaną mieszanką posmaruj tosty i zawijamy je w roladkę. Czas pieczenia to 5-10 minut.
Tosty podajemy z sosem. Do przygotowania dipu potrzeba: 3 łyżeczek miodu manuka, 4 łyżeczek musztardy sarepskiej, 1 łyżeczki soku z cytryny, 1 łyżeczki oliwy z oliwek. Wszystkie składniki mieszamy do momentu aż sos osiągnie jednolitą konsystencję.

Miód manuka – opinie

Miód manuka wzbudza wiele kontrowersji, bo z jednej strony doceniane są jego walory zdrowotne. Z drugiej natomiast wskazuje się na to, że jest dość gorzki, przez co może nie być chętnie jedzony, zwłaszcza przez dzieci.

Miód manuka – skutki uboczne

Miodu manuka nie należy podawać bardzo małym dzieciom, przed ukończeniem przez nie pierwszego roku życia. Jeżeli masz skłonność do alergii, powinieneś podejść ostrożnie do tego rodzaju produktu. Osoby, które chorują na cukrzycę zanim włączą miód manuka do swojej diety powinny skonsultować się z lekarzem. Ostrożnie do miodu manuka trzeba podchodzić także wtedy, gdy chorujemy na choroby przewlekłe, nowotwory czy choroby układowe.
Miód manuka to ciekawy produkt, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

źródło: https://www.miod.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *