Pierzga pszczela

Pierzga jest podstawowym pokarmem pszczół. Jednakże, ze względu na jej właściwości lecznicze ludzie również chętnie po nią sięgają. Dowiedz się więcej na jej temat.

Pierzga pszczela – z czego się robi?

Wiele osób zastanawia się, co to jest pierzga. Wśród produktów pszczelich pierzga to jeden z mniej znanych „wyrobów”. Pierzga pszczela to połączenie pyłku, miodu oraz wydzieliny z gruczołów ślinowych pszczół. Proces przemiany pyłku kwiatowego w pierzgę swój pierwszy etap ma już na kwiatku. Wtedy to owad za pomocą swojej śliny zwilża pyłek. Następnie zostaje on przeniesiony do ula, gdzie miesza się miodem i jest ubijany w formę plastra tak, by powietrze nie miało szansy się do niego dostać. W wyniku wysokiej temperatury, która panuje w ulu, całość zaczyna fermentować. Tak powstaje pierzga, która jest doskonale zabezpieczona i dzięki obecności kwasu mlekowego zakonserwowana. Stanowi ona pokarm na okres jesienno-zimowy dla pszczół, a także pozwala na dalszy rozwój owadów wiosną.

Smak, zapach i kolor pierzgi pszczelej

Jak wygląda pierzga? Substancja ta ma postać nieregularnych granulek o ciemnobrązowym kolorze. Smak to połączenie kwiatowych aromatów z żywicą i kwaskiem. Z tego względu bardzo często jest jedzona z miodem. Dobrym pomysłem jest dodanie jej także do płatków z mlekiem czy smoothie albo koktajlu. Zapach pierzgi to również kompozycja kwiatów i żywicy. Nie każdemu więc przypadnie ona do gustu.

Pierzga pszczela – skład

Pierzga pszczela w swoim składzie zawiera białko, aminokwasy, witaminy A, C, D, E i K, witaminy z grupy B, potas, wapń, magnez, sód, cynk, chrom, żelazo, selen, krzem czy kobalt. Zawartość pierzgi pszczelej w dużej mierze przypomina skład pyłku pszczelego kwiatowego. To właśnie głównie z tego składnika zbudowana jest pierzga pszczela. Dzięki obecności mleczka pszczelego oraz enzymów pszczół pierzga pszczela to jeszcze zdrowsze rozwiązanie niż sam pyłek pszczeli.

Pierzga pszczela – właściwości i działanie

Pierzga ze swoimi właściwościami leczniczymi zasługuje na szczególną uwagę. Działa wzmacniająco na organizm. Przynosi ulgę alergikom w okresie pylenia. Redukuje ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz wzmacnia serce i naczynia krwionośne. Z tego powodu pierzga ma zastosowanie w procesie rekonwalescencji po zawale serca. Pierzga zwiększa koncentrację, wspomaga pamięć oraz jest dodatkowym wspomaganiem w walce z depresją.

Pierzga pszczela znajduje zastosowanie w procesie gojenia ran. Przyspiesza też czas odbudowy organizmu oraz wspomaga i odtruwa wątrobę. Z tego względu właściwości pierzgi wykorzystuje się przy okazji zażywania antybiotyków.

Jeżeli chodzi o zestawienie: pierzga a rak to warto wspomnieć, że z pierzgą wiązane są ogromne nadzieje związane z leczeniem raka. Nie ma jeszcze jednak jednoznacznych badań potwierdzających tę kwestię. Warto jednak przyjmować np. profilaktycznie pierzgę w miodzie, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Co więcej, pierzga jest polecana jako składnik wzmacniający organizm, zmniejszający skutki chemioterapii.

Pierzga pszczela – jak stosować?

Wiemy już, czym jest pierzga pszczela i na co pomaga. Teraz warto poznać zasady spożywania pierzgi. Masz w domu pierzgę i zastanawiasz się jak spożywać ten przysmak? Oto sposoby na jej dawkowanie. Dzieci przed 12 rokiem życia mogą jeść maksymalnie 15 g dziennie tej substancji. Natomiast osoby, które ukończyły 12 lat, dziennie mogą przyjąć około 20-40 g tego produktu pszczelego.
Kurację pierzgą można robić przez 30-60 dni. Po tym czasie wskazane są 3 miesiące przerwy od tej substancji. Pierzga może być przyjmowana np. 2 razy dziennie, z miodem lub samodzielnie. W tym drugim przypadku należy nastawić się na jej dłuższe żucie i rozpuszczanie się w ustach.

Pierzga – przeciwwskazania

Pierzga nie powinna być podawana dzieciom do 1 roku życia. Wcześniej granica wieku ustalana przez pediatrów wynosiła 3 lata. Obecnie lekarze skłaniają się do tego, że już roczne maluchy mogą spożywać wyroby pszczele. Przyjmowanie pierzgi w ciąży warto najpierw omówić z lekarzem.
Pierzga – co do zasady – jest produktem bezpiecznym, który nie wywołuje skutków ubocznych. Nie powinny jednak sięgać po nią osoby z alergią na miód.

Pierzga pszczela – cena

Pierzgę pozyskuje się w trudny sposób, dlatego cena 1 kg jest wyższa niż innych produktów pszczelich. Koszt takiej ilości pierzgi pszczelej to 340-400 zł. Jeżeli chcesz spróbować pierzgę pszczelą i nie wiesz, gdzie kupić ten przysmak, warto skorzystać z oferty ekologicznych gospodarstw.

źródło: https://www.miod.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *