Pyłek to składnik pokarmowy w diecie pszczół, który zawiera niezbędne do ich życia tłuszcze, cukry oraz hormony, a także przysmak dla ludzi. Z pyłku pszczoły robią zapasy na jesień, zimę oraz wiosnę o wdzięcznej nazwie – pierzga pszczela. Zobacz, jakie zastosowanie ma pyłek pszczeli.
Pyłek pszczeli – z czego się robi?
Pyłek pszczeli to podstawowy składnik diety pszczół. Pozyskanie pyłku pszczelego na ludzkie potrzeby jest dość trudne. Aby pszczoła przygotowała jedno obnóże musi odwiedzić od kilkuset do nawet tysiąca kwiatów. Natura nieco pomaga owadom zbieranie pyłku, ponieważ wykształciła u nich specjalne włoski na ciele, które pozwalają na przyczepianie się do ich ciał drobinek pyłku kwiatowego. Pyłek jest zwilżany śliną pszczół, a następnie formowany w kulki, nazywane obnóżami. W takiej formie jest transportowany do ula. Tam składany jest w komórce plastra.
Smak, zapach i kolor pyłku pszczelego
Wielu koneserów miodu zastanawia się również, jak smakuje pyłek pszczeli. Jego smak zależy w dużej mierze od rośliny, z której został pozyskany. Podobnie z zapachem, jak i kolorem. Pyłek pszczeli łączy w sobie bogaty repertuar smaków – może być słodkawy, nieco gorzki, kwaskowaty, a także piekący. Zasadniczo występuje w różnych odcieniach żółtego. Zwykle posiada wyraźny, kwiatowo-miodowy zapach.
Jak pozyskać pyłek pszczeli?
Każdy pszczelarz pozyskujący pyłek pszczeli musi kierować się umiarem. Nie można zabrać pszczołom zbyt dużo pyłku, ponieważ pozostaną bez jedzenia. Dlatego pyłek zbiera się zwykle w okresie od późnej wiosny do lata, zwykle od maja do lipca. Trzeba także zwrócić uwagę na pogodę. Jeżeli zapowiadane są opady, nie powinno się podbierać pszczołom pyłku.
Najpierw pszczoły przelatują przez poławiacz pyłku i zrzucają go do specjalnej szufladki. Pszczelarz pobiera stamtąd pyłek i przystępuje do jego obróbki. Musi go wysuszyć bez udziału światła słonecznego, dlatego wykorzystuje do tego podczerwień. Następnie oczyszcza pyłek za pomocą wentylatora albo wialni. Na koniec mrozi go przez kilka dni.
Pyłek pszczeli – skład
W pyłku kwiatowym znajdziemy około 200-250 różnych substancji. Wśród nich wymienić można chociażby cukry, aminokwasy egzogenne takie jak m.in.: lizyna, metionina, leucyna, histydyna, treonina, które wspierają organizm w budowie nowych białek, a także stymulują wytwarzanie przeciwciał, enzymów i hormonów.
Pyłek pszczeli to źródło manganu, żelaza, cynku, miedzi, fosforu, magnezu, wapnia, sodu, potasu, a także witamin z grupy B, błonnika, kwasów omega-3, fitosteroli i fosfolipidów.
Pyłek pszczeli – właściwości i działanie
Uwielbiasz pyłek pszczeli i nie wiesz na co pomaga? W okresie jesienno-zimowym można stosować pyłek pszczeli na przeziębienie, ponieważ wzmacnia organizm oraz sprawia, że przebieg przeziębienia jest zdecydowanie łagodniejszy. Pyłek pszczeli może pomóc w pozbyciu się kataru siennego, a nawet zmniejszyć objawy astmy. Wskazuje się również pozytywny wpływ pyłku pszczelego na układ trawienny oraz krwionośny. Jeżeli chodzi o pyłek pszczeli a cholesterol, to warto tu wspomnieć o tym, że substancja ta ma działanie obniżające poziom cholesterolu.
Dobroczynne działanie pyłku pszczelego jest dostrzegane procesie leczenia anemii. Pyłek pszczeli zwiększa poziom żelaza w organizmie, a także wspiera przyrost krwinek czerwonych. Jako, że posiada podobną ilość żelaza co wątróbka, jest zalecany w diecie pozbawionej mięsa, np. wegetariańskiej.
Pyłek pszczeli przyspiesza odchudzanie, ponieważ zmniejsza apetyt, a dzięki zawartym w nim aminokwasom podkręca metabolizm.
Pyłek pszczeli – jak stosować, spożywać?
Pyłek kwiatowy pszczeli przed zjedzeniem warto rozdrobnić. Dzięki temu rośnie jego przyswajalność. Jeżeli zastanawiasz się, jak pić pyłek pszczeli, to pamiętaj, że możesz go także rozpuścić w mleku lub wodzie. W przypadku, gdy masz wątpliwości co do tego, jak jeść pyłek pszczeli, możesz dodać go do miodu i tak podawać. Chcąc wzmocnić swoją odporność warto przygotować pyłek pszczeli z cytryną.
Składniki:
- 10 dag pyłku kwiatowego
- 0,5 kg cytryn
- 2 pestki moreli
- 0,5 kg miodu.
Przygotowanie: Umyj cytryny i drobno pokrój. Umieść je w słoju. Dodaj zmielone pestki moreli. Dosyp pyłek kwiatowy. Wlej miód. Wymieszaj. Pij po jednej łyżce rano i wieczorem.
Taka mikstura wzmacnia pamięć, koncentrację, a także wzmacnia pracę wątroby oraz nerek.
Jak stosować pyłek pszczeli na odchudzanie? Ciekawym sposobem jest zjadanie codziennie jednej łyżeczki pyłku rano na pusty żołądek. Można też dodawać po prostu jedną łyżeczkę tego produktu do płatków z mlekiem.
Osoby przyjmujące pyłek pszczeli powinny pamiętać o właściwym dawkowaniu. Warto zacząć od małych porcji, jednej łyżeczki dziennie i stopniowo zwiększać ilość pyłku pszczelego do maksymalnie dwóch łyżek stołowych tej substancji. W przypadku dzieci dozwolona ilość pyłku jest zależna od ich wieku. Do trzeciego roku życia raczej nie powinno się podawać dzieciom pyłku pszczelego. Maluchom między 3-5 rokiem życia można podać 10 g tej substancji. Dzieciom w wieku 6-12 lat -15 gramów, a starszym – maksymalnie 20 g dziennie.
Czy pyłek pszczeli może się przeterminować?
W przeciwieństwie do miodu, pyłek pszczeli może się zepsuć. Najlepiej przechowywać go w lodówce. Można go także zamrażać. Pyłek w zły sposób przechowywany może stać się trucizną, z uwagi na rozwijające się wówczas w nim roztocza, drobnoustroje czy pleśń.
Pyłek pszczeli – przeciwwskazania
Pyłek pszczeli nie powinien być podawany dzieciom poniżej 3 roku życia. Jedzenie pyłku pszczelego może wywołać skutki uboczne w postaci reakcji alergicznej. Zdarza się to zazwyczaj u osób uczulonych na miód. Uczulenie na pyłek pszczeli charakteryzuje się takimi objawami jak: katar, wysypka, nudności, bóle głowy, zaczerwienienie oczu, biegunka.
Pyłek pszczeli w ciąży może być nadal stosowany. Trzeba jednak obserwować organizm i analizować, czy pyłek nie powoduje uczulenia.
Propolis a pyłek pszczeli
Należy rozróżnić tu pyłek pszczeli od propolisu. Niektórzy stawiają tu znak równości. Tymczasem propolis to kit pszczeli, czyli balsamiczno-żywiczna substancja, którą pszczoły wykorzystują do wyścielania wnętrza ula. Wytwarzany jest z żywic drzewnych i kwiatowych oraz z wydzielin pszczół. Jego barwa waha się od czerwono-pomarańczowej po brunatną. Propolis stosuje się do zwalczania grzybów, wirusów oraz bakterii, a także podczas leczenia ran pooperacyjnych. Kit pszczeli zmniejsza skutki stresu oraz wzmacnia układ immunologiczny i krwionośny.
Pyłek pszczeli – cena
Długi proces przygotowywania, a także fakt, że pyłek pszczeli jest trudno dostępnym produktem mają z pewnością wpływ na jego cenę. Za kilogram pyłku pszczelego zapłacimy przeważnie 50-80 zł. Jeżeli zastanawiamy się gdzie kupić pyłek pszczeli warto z pewnością postawić na ekologiczne gospodarstwa z ulami zlokalizowanymi wśród bujnej roślinności, z dala od drogi.
Pyłek pszczeli – opinie
Opinie na temat pyłku pszczelego są podzielone. Część społeczeństwa docenia jego właściwości odżywcze. Inni natomiast krytykują fakt, że jego jedzenie bez dodatkowej obróbki wymaga długiego żucia.
źródło: https://www.pszczolamusibyc.pl/