Ser halloumi – co to jest, jakie ma właściwości?

Ser halloumi – co to jest, jakie ma właściwości?

Ser halloumi pochodzi z Cypru, a z uwagi na jego oryginalne właściwości i pochodzenie ma status Chronionej Nazwy Pochodzenia (podobnie jak np. polskie oscypki).
W Polsce nie jest bardzo popularny i nie w każdym sklepie można go kupić, jednak jeśli uda się go wam wypatrzyć w jakimś większym markecie czy delikatesach, to bez wątpienia warto zapoznać się z nim bliżej.

Serek halloumi – co to i z czego jest

Oryginalny ser halloumi pochodzi wyłącznie z Cypru. Mieszkańcy wyspy uwielbiają go i jedzą statystycznie po kilka kilogramów w ciągu roku. Jego receptura sięga wielu wieków wstecz, jest wręcz uznawany za dobro narodowe. Cypryjczycy kochają dobrze zjeść, a halloumi gości na ich stołach bardzo często, w towarzystwie innych dań pochodzących z tego regionu, jak pita, dolmades, kleftiko czy musaka. Spożywany może być na surowo, ale zwykle jest smażony lub grillowany – w tej wersji jest zresztą uznawany za danie konieczne do spróbowanie przez wszystkich foodies odwiedzających Cypr czy też ogólnie basen Morza Śródziemnego, bo jest popularny nie tylko w swojej ojczyźnie, ale też w Grecji.
Halloumi zaliczany jest do serów półtwardych. Ma biały kolor i konsystencję raczej zwartą, a jego posmak jest wyraźnie słony. Można pomylić go z mozzarellą na pierwszy rzut oka, jednak te sery wytwarzane są z innego mleka. Mozzarellę robi się z mleka bawolego lub krowiego, a ser halloumi jest z mleka owczego lub mieszanki owczego z kozim i krowim (tego ostatniego może być do 50 procent i jest wtedy bardziej łagodny w smaku).

Ser halloumi, skład

Skład sera halloumi może się różnić, w zależności od tego, w jakich proporcjach i jakie mleko zostało do niego użyte. Powinien on mieć do 46% wody, minimum 43% tłuszczu, około 22% białka i około 3% soli. Jak więc widać, jest on wyraźnie słony, ale dzięki temu lepiej się przechowuje.

Ser halloumi, właściwości odżywcze

W serze halloumi znajdziemy bogactwo witamin i mikroelementów, charakterystyczne dla produktów powstałych z mleka, zwłaszcza owczego i koziego, które uważane są za bardzo zdrowie.
Są to więc witaminy grupy B oraz A, D, K, E. Wśród mikroelementów znajdziemy magnez, potas, sód i fosfor oraz oczywiście wapń.
W 100 gramach sera halloumi jest orientacyjnie 21 g białka, 25 g tłuszczów, 3,6 g węglowodanów.

Ile kcal ma ser halloumi?

Ser halloumi nie należy do produktów fit. Jest zdrowy, ale w 100 g znajdziemy około 320 kcal. Nie jest to więc może optymalna wartość dla osób, które są na diecie. Z drugiej strony w Polsce ser halloumi nie jest jedzony w dużych ilościach, a na wyjeździe wakacyjnym kwestia tego, ile kalorii ma halloumi może być drugorzędna – w końcu w tym czasie zwykle i tak sobie folgujemy.

Jaki indeks glikemiczny ma ser halloumi? Ile ma laktozy?

Jako nabiał ser halloumi ma niski indeks glikemiczny. Jest więc odpowiedni dla osób, które starają się zdrowo odżywiać i biorą pod uwagę wskaźnik IG komponując swoją dietę. Oczywiście jeśli nie mają one przeciwwskazań do produktów zawierających laktozę – chociaż akurat ser halloumi laktozy nie zawiera wiele, więc może się okazać, że jest dobrze tolerowany przez organizm, mający problem z klasycznym mlekiem krowim.

Jak i z czym jeść ser halloumi? Przepisy.

Jak i z czym jeść ser halloumi? Przepisy.

Ser halloumi jest bardzo wdzięcznym dodatkiem do wielu posiłków. Zarówno tych charakterystycznych dla kuchni cypryjskiej i greckiej, jak i do przeróżnych wariacji na temat kuchni polskiej czy włoskiej, jako zamienni dla innych rodzajów sera.
Można jeść go na surowo, na przykład w sałatkach, smażyć i grillować, podając jako dodatek do innych dań, lub przekąskę na śniadanie czy kolację. Bardzo dobrze w takiej postaci komponuje się np. z jajkami. Można dodawać go do makaronu, pierożków w stylu ravioli, ale także kroić plasterki serka halloumi na pizzę czy zapiekankę. Co ciekawe, halloumi w czasie smażenia czy grillowanie zachowuje swoją konsystencję, dość zwartą, więc bardzo ładnie się prezentuje i można z niego robić swego rodzaj kotleciki.

Na Cyprze ser halloumi występuje także w daniach słodkich, deserowych, łączony jest z owocami, jak melony czy winogrona, polewany miodem. Daje to ciekawy efekt, ze względu na stosunkowo słony smak sera, który przełamywany jest słodyczą czy kwasowością owoców.
Jest więc wiele przepisów na ser halloumi i z powodzeniem może być on elementem diety zarówno osób na diecie wegetariańskiej, jak i preferujących dania mięsne. Sprawdzi się też równie dobrze na śniadania i kolacje, co jako przekąska, w tym deserowa, oraz element dania głównego.

Czy można jeść ser halloumi w ciąży?

Ciąża jest okresem szczególnie wymagającym pod względem diety i dla wielu kobiet jest to czas sprawdzania, czy dany produkt na pewno będzie odpowiedni dla nich. Jeśli chodzi o ser halloumi ciąża nie jest powodem, by wykluczyć go z diety czy też do niej nie wprowadzać. Oczywiście mogą zdarzyć się jednostkowe przypadki, gdy nie będzie on dobrze tolerowany przez organizm, ale do takich może dojść również nawet w przypadku składników, które przed ciążą były bezproblemowo trawione czy nawet uważane za ulubione dania.

Gdzie kupić ser halloumi?

Ser halloumi nie jest bardzo powszechny w Polsce i zazwyczaj trzeba trochę się postarać, by go znaleźć na sklepowych półkach. Kupić ser halloumi można na pewno w sklepach internetowych, w serwisach aukcyjnych, dobrze zaopatrzonych delikatesach, szczególnie oferujących produkty z regionu Morza Śródziemnego czy specjalizujących się w kuchni greckiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *