Szałwia lekarska – właściwości lecznicze, zdrowotne, zastosowanie

Szałwia lekarska – właściwości lecznicze, zdrowotne, zastosowanie

Szałwia lekarska to jedna z roślin, które można spotkać w przydomowych ogrodach, uprawianych ze względu na walory ozdobne i miododajność. Jednakże od wieków, co mówi zresztą jej nazwa, używana jest w medycynie ludowej. Poznajcie więc właściwości szałwii lekarskiej, może wykorzystacie je również i wy.

Szałwia lekarska – co to za roślina?

Szałwia lekarska (Salvia officinalis L.) to roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. Jej nazwa łacińska, salvere, oznacza leczyć lub ratować, co podkreśla wielowiekowe zastosowanie rośliny. W Polsce szałwia lekarska zimuje w gruncie, chociaż nie tak dobrze, jak inny gatunek – szałwia omszona. Jest też jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych i jednocześnie przyprawowych. W zależności od odmiany osiąga wysokość 30-60 centymetrów, a pozyskiwane z niej liście i kwiaty można używać w domowej apteczce oraz w kuchni.

Szałwia – działanie i właściwości

Za właściwości prozdrowotne szałwii lekarskiej odpowiada olejek szałwiowy. W jego składzie zawiera się tujon, cyneol, borneon, kamfora, eukaliptol oraz inne substancje czynne, w tym kwas rozmarynowy.
Szałwia zawiera także witaminę A, C, B1, PP oraz żelazo, sód, magnez, wapń, cynk i potas. Znajdziemy tu również garbniki, flawonoidy, estriole.
Taki skład sprawia, że szałwia wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, odkażające, co pozwala na szerokie wykorzystanie tych właściwości w rozmaitych dolegliwościach. Stosuje się ją między innymi w celu regulowania pracy układu trawiennego, obniżenia poziomu cukru oraz złego cholesterolu we krwi. Szałwia wykorzystywana jest także w chorobach gardła, zębów, do obniżenia laktacji. Ma również zastosowanie w kosmetyce, zarówno przy zapaleniach i chorobach skórnych, jak łuszczyca czy trądzik, jak i w celu opóźnienia procesów starzenia i zmniejszenia widoczności zmarszczek.
W kuchni wykorzystuje się raczej świeże liście i gałązki szałwii, które najlepiej komponują się z mięsami, podrobami, potrawami duszonymi i pieczonymi. Charakterystyczny zapach szałwii sprawia, że zwykle nie dodaje się jej dużo.

Szałwia do picia i nie tylko

Szałwia do picia i nie tylko

Szałwia lekarstwa najczęściej stosowana jest w formie herbatki, służącej do picia lub wykonywania płukanek. Można jednak zakupić także olejek eteryczny z szałwii, ekstrakty i maceraty z jego wykorzystaniem lub też szałwię w kapsułkach. Osoby, które uprawiają szałwię w ogródku, z powodzeniem mogą wykorzystywać również świeże liście do sporządzania herbatek.
Szałwia lekarska może być wykorzystywana także do palenia, chociaż nie jest zbyt smaczna, ale uważa się, że poprawia koncentrację i łagodzi bóle głowy. Przed wiekami była wykorzystywana jako składowa obrządków magicznych, nie należy jej jednak mylić z szałwią wieszczą, mającą działanie psychoaktywne.

Na co pomaga szałwia?

Szałwia może stanowić bardzo skuteczny środek na wiele dolegliwości, o potwierdzonym działaniu i wielowiekowej tradycji. Cały czas trwają zresztą badania nad jej składem i właściwościami, a niektórzy nawet nazywają ją naturalnym antybiotykiem. Poniżej zamieszczamy najpopularniejsze zastosowania szałwii lekarskiej.

Szałwia na gardło

Szałwia na gardło wykorzystywana jest w formie płukanki. Pomaga przy stanach zapalnych, działa odkażająco, zmniejsza objawy chrypki. Może być wykorzystywana również przy anginie.

Szałwia na ból zęba i ropę w dziąśle

Antybakteryjne działanie szałwii sprawdza się także w przypadku bólu zęba oraz nagromadzenia ropy w dziąśle, chociaż nie powinno zastępować konsultacji medycznej. Przy tych dolegliwościach wykorzystywany może być napar w formie płukanki. Można także użyć wacika namoczonego w szałwii i przyłożyć go do bolącego miejsca.

Szałwia na odchudzanie

Szałwia może być stosowana pomocniczo w procesie odchudzania i przez osoby na diecie. Herbatka z szałwii lekarskiej pomaga regulować procesy trawienne, sprzyja wydzielaniu soku żołądkowego, poprawia wchłanianie substancji odżywczych.

Szałwia na trądzik

Stosowanie szałwii na problemy skórne może okazać się bardzo skuteczne. Jednym z nich jest właśnie trądzik, na który przeciwbakteryjne i przeciwzapalne działanie szałwii ma zwykle dobroczynny wpływ. Łagodzi objawy, zmniejsza zmiany trądzikowe, reguluje wydzielanie sebum, przyspiesza regenerację naskórka. W tym celu można wykorzystywać gotowe preparaty na bazie szałwii lub robić okłady, maseczki, kąpiele parowe.

Szałwia na ból brzucha

Usprawnienie i regulacja pracy układu pokarmowego to również dziedzina, w której szałwia spisuje się bardzo dobrze. Pomaga przy zaparciach, wzdęciach, zatruciach pokarmowych, nieżycie żołądka. Zaleca się ja także przy problemach wątrobowych, z układem moczowym i woreczkiem żółciowym.

Szałwia – przeciwwskazania

Szałwia lekarska zmniejsza laktację, co czasem bywa pożądane, jednak zwykle nie powinna być używana przez matki karmiące i kobiety w ciąży.
Może wpływać czy zmieniać lub znosić działanie leków przeciwzakrzepowych, przeciwdrgawkowych, antydepresyjnych. Zażywanie szałwii wymaga konsultacji lekarskiej w przypadku cukrzycy, chorób nerek, wątroby. Możliwe skutki niepożądane są głównie wynikiem obecności w szałwii tujonu.

Jak długo można stosować szałwię?

Stosowanie szałwii zależne jest od formy, w której jest ona przyjmowana i powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Zazwyczaj jest to około tygodnia – dwóch dla szałwii przyjmowanej zewnętrznie lub wewnętrznie. Nie powinno się też pić szałwii w ilości większej niż jedna filiżanka dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *