Tapioka to nic innego, jak… mąka. Występuje też w postaci płatków lub perłowych kulek i powstaje z manioku. Maniok jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej. Ostatnimi czasy również w Polsce można zaobserwować wzrost popularności lekkostrawnej i bogatej w składniki odżywcze – tapioki. Poznaj jej charakterystykę i dowiedz się, jak przygotować pyszny deser z jej udziałem!
Czym jest tapioka?
Tapioka wytwarzana jest z manioku, a dokładniej – z egzotycznej rośliny z rodziny wilczomleczowatych. Innymi słowy – jest to skrobia z manioku powstała w procesie mielenia bulwy manioku. W efekcie tego wytwarzana zostaje mąka. Tapioka występuje także w postaci płatków, kulek, granulatu czy perełek.
Warto podkreślić, że bulwy manioku nadają się do spożycia tylko i wyłącznie po ugotowaniu! W innym wypadku zawarty w nich glikozyd manihotoksyna może negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Jest to substancja trująca, która z łatwością przechodzi w tzw. kwas pruski.
Roślina, z której otrzymywana jest tapioka. Czym właściwie jest maniok?
Maniok jest rośliną jadalną (warzywem) naturalnie występującym w Ameryce Południowej i w państwach afrykańskich oraz azjatyckich. Stanowi doskonałe źródło węglowodanów, nie zawiera tłuszczu i dostarcza dużą ilość witaminy A oraz C. Dodatkowo, roślina ta jest źródłem potasu, wapnia i żelaza. Dzięki temu spożywanie manioku ma pozytywny wpływ na procesy trawienne. Ostatnimi czasy, także w Europie można zaobserwować wzrost popularności tego egzotycznego warzywa. Co ciekawe, jest to także odpowiednik powszechnie spożywanych w Polsce ziemniaków. Produkowana z bulw manioku mączka to innymi słowy – granulowana skrobia tapiokowa.
Tapioka – mąka, płatki, kulki, granulat, perełki
Tapioka ma dość neutralny smak. Dzięki temu – nadaje się świetnie do dań na słodko! Gotowy produkt wytwarzany z bulw manioku jadalnego występuje w postaci mąki, płatków, kulek, granulatu i perełek. Te drobne kuleczki powinno się gotować do momentu, aż staną się całkowicie przezroczyste. W trakcie ich przyrządzania, dla uzyskania lepszego efektu, nie tylko wizualnego, ale przede wszystkim smakowego – poleca się użycie mleka (również roślinnego).
Tapioka stanowi bazę do puddingu czy popularnego, jogurtowego deseru z perełek tapioki. Wystarczy dodać do niego pokrojone owoce, zetrzeć czekoladę i posypać wanilią lub kakao. Co więcej! Właściwie przygotowany posiłek z tapioki mogą jeść nawet osoby będące na diecie odchudzającej! Ten wyśmienity dodatek praktycznie w ogóle nie zawiera tłuszczu, a 100 g ugotowanych w wodzie perełek ma zaledwie 160 kalorii.
Tapioka bubble tea – zdrowy i pyszny napój
Najbardziej popularny, zwłaszcza w krajach azjatyckich jest deser bubble tea z udziałem tapioki. To powszechnie znana w naturalnym środowisku występowania manioku – herbata bąbelkowa. Jest ona przygotowywana z mlekiem i granulkami tapioki oraz różnymi dodatkami, np. owocami. Pyszną herbatę można bez problemu, samodzielnie przygotować w domu! Wystarczy dodać do ulubionej herbaty wybrane dodatki, kilka kostek lodu i oczywiście – perełki tapioki. Dla uzyskania lepszego efektu wizualnego poleca się użycie tapioki czarnej.
Tapioka – jak ją gotować?
Jak już wiadomo, tapioka w formie mączki właściwie nie wymaga dodatkowej obróbki. W takiej postaci będzie idealna jako dodatek do zagęszczenia sosu i zupy. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku produktu w granulkach. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zalanie ich wodą i odstawienie do lodówki na kilka godzin. Po upływie tego czasu, do gotowania tapioki warto dolać jeszcze 2 szklanki płynu. Wodę lub mleko powinno się najpierw doprowadzić do wrzenia, a dopiero później dodać główny składnik. Granulat najlepiej gotować przez ok. 20 minut na niewielkim ogniu. Warto pamiętać także o częstym mieszaniu zawartości garnka. Gotowa do spożycia tapioka jest gęsta, a same kuleczki – przezroczyste.
Tapioka – deser i przepisy wytrawne
Tapioka, oprócz tego, że stanowi wspaniały dodatek do bubble tea, znajduje także swoje zastosowanie w różnego rodzaju deserach. Można ją dodać do:
- budyniu,
- puddingu,
- kisielu,
- leguminy.
Ponadto kuleczki tapioki mogą być także doskonałym zagęstnikiem do zup, sosów czy innych dań jednogarnkowych. Co więcej, nadają się idealnie do lekkich, warzywnych lub owocowych sałatek!
Tapioka – indeks glikemiczny. Ile ma kcal?
W 100 g surowej tapioki mieści się niewiele, bo ok. 358 kalorii. W trakcie gotowania produkt ten zwiększa swoją objętość. Dzieje się tak poprzez pochłanianie wody. Warto podkreślić, że 100 g ugotowanej tapioki to zaledwie 159 kalorii! Dużą zaletą tapioki w granulkach jest fakt, iż posiada ona bardzo niski indeks glikemiczny, który wynosi zaledwie 54.
Mąka z tapioki – gdzie kupić, jaka cena?
Zazwyczaj paczka tapioki o zawartości 500 g kosztuje ok. 10 – 20 zł w zależności od danego producenta. Mąkę z tapioki można zakupić w większości sklepów ze zdrową żywnością, choć bywa dostępna również w większych supermarketach.